Zasady programu

Rodzina - zobowiązania

Podczas programu Au Pair rodzina goszcząca musi zastosowować się do ustalonych zasad i przestrzegać reguł programu. Niemniej, relacja z Au Pair powinna być oparta na wzajemnym zrozumieniu i sympatii. Jak to dokładnie działa?

Obowiązki rodziny goszczącej

Do podstawowych obowiązków rodziny goszczącej należy zapewnienie Au Pair własnego pokoju i pełnego wyżywienia. W zamian za swoją pomoc w opiece nad dziećmi i domem, Au Pair powinna otrzymywać również kieszonkowe.

Właściwie żadne z powyższych nie powinno stanowić problemu, jeśli pamiętamy, że Au Pair należy traktować jak członka rodziny.

Rodzina goszcząca powinna przestrzegać zarówno reguł programu Au Pair, jak i kontraktu podpisanego z Au Pair na początku programu.

Czas pracy Au Pair

Kontrakt powinien wyszczególniać, ile godzin w tygodniu Au Pair powinna przepracować, co należy do jej obowiązków i ile wynagrodzenia Au Pair powinna otrzymywać za swoją pomoc.

Jeżeli rodzina goszcząca zobowiąże się w kontrakcie do pokrycia dodatkowych kosztów, jak koszt kursu językowego lub środków transportu, to o tym również należy pamiętać w trakcie trwania programu.

Kieszonkowe Au Pair

Kieszonkowe Au Pair powinno być wypłacane na czas i w ustalonej kwocie. Zwykle sugeruje się, aby Au Pair założyła konto bankowe w kraju goszczącym i płatność była dokonywana przelewem na konto, jednak w obliczu braku przepisów określających zasady programu Au Pair rozwiązanie takie może być kłopotliwe. Pamiętajmy, że Au Pair nie otrzymuje wynagrodzenia ani pensji, a jedynie kieszonkowe.

Kurs językowy Au Pair

Au Pair powinna mieć możliwość uczęszczania na kurs językowy – plan dnia Au Pair powinien być dostosowany do godzin kursu i nie należy oczekiwać, że Au Pair będzie dyspozycyjna w tym czasie. Należy jej również zapewnić środek transportu do i ze szkoły, jeżeli okaże się to konieczne.

Urlop Au Pair

Au Pair przysługuje płatny urlop, jednak zwykle jest to dość trudna do rozstrzygnięcia kwestia. Au Pair powinna mieć ok. 2 lub 3 tygodnie w roku płatnego urlopu, niemniej, jeżeli Au Pair spędza wakacje wraz z rodziną goszczącą, można zinterpretować ten czas jako urlop. W tym czasie jednak nie powinna wykonywać swoich zwyczajnych obowiązków. Tę kwestię warto przedyskutować jeszcze przed podpisaniem kontraktu.

Dni wolne Au Pair

Au Pair powinna mieć ok. 2 dni wolne w tygodniu. W większości krajów są to dowolne 2 dni w tygodniu, ale przynajmniej jedna niedziela w miesiącu. Au Pair powinna mieć również możliwość praktykowania swojej religii, jeśli wyrazi taką wolę.

Au Pair – zobowiązania

Program Au Pair łączy pracę z przyjemnością, ale Au Pair musi pełnić określoną funkcję. Chociaż powinna czuć się i zachowywać jak członek Twojej rodziny, wciąż są pewne zasady, których powinna przestrzegać.

Obowiązki Au Pair

Obowiązki Au Pair zwykle zależą od potrzeb rodziny goszczącej. Nasze wymagania względem Au Pair nie powinny jednak wychodzić poza ramy programu Au Pair, a jest to przecież program wymiany kulturowej. Au Pair powinna zachowywać się jak członek rodziny i starsza siostra (lub brat) dla Waszych dzieci, ale te zadania nie powinny absorbować więcej niż ok. 30 godzin w tygodniu.

Jest bardzo ważne, aby zadania i obowiązki, a nawet harmonogram pracy Au Pair, były ustalone przed podpisaniem kontraktu. W umowie należy wyszczególnić wszystkie kwestie, które mogą okazać się sporne podczas trwania programu, w tym również dokładny opis zadań, których podejmuje się Au Pair, i liczbę godzin, które powinna przepracować.

Co Au Pair powinna robić?

Podstawowym zajęciem Au Pair powinna być opieka nad dziećmi rodziny goszczącej, w tym również babysitting. Do zadań Au Pair, związanych z opieką nad dziećmi, można zaliczyć:

  • Zabawę z dziećmi
  • Podwożenie dzieci do szkoły
  • Odbieranie dzieci ze szkoły
  • Gotowanie nieskomplikowanych potraw
  • Utrzymywanie pokoju dzieci w porządku
  • Układanie dzieci do snu
  • Pomoc w zadaniu domowym
  • Pranie / prasowanie ubranek dzieci

Ponadto, Au Pair powinna uczestniczyć w pracach domowych i pomóc w sprzątaniu czy zakupach, na podobnych zasadach jak reszta domowników.

Czego Au Pair nie powinna robić?

Au Pair nie powinna być traktowana jak niania, pomoc domowa czy sprzątaczka. Au Pair nie powinna być również w obowiązku zajmowania się dorosłymi członkami rodziny czy gotowania dla całej rodziny. Oto przykłady obowiązków, których Au Pair nie powinna się podejmować:

  • mycie samochodu
  • koszenie trawnika
  • praca w ogrodzie
  • zajmowanie się zwierzętami
  • mycie okien

Zanim podpiszecie umowę i zdecydujecie się na wspólny program, porozmawiajcie z Au Pair o jej obowiązkach i ustalcie, co dokładnie do nich należy. Chociaż z zasady Au Pair nie powinna zajmować się zwierzętami, zapewne każda Au Pair zgodzi się na wyprowadzenie psa – należy o tym jednak wcześniej porozmawiać.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie Twojej Au Pair zależeć będzie przede wszystkim od narodowości Au Pair. W Polsce Au Pair z kraju należącego do Unii Europejskiej prawdpodobnie będzie objęta podstawowym zestawem świadczeń.

Ubezpieczenie powinno być zorganizowane przez Au Pair. Warto jednak upewnić się, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, bo koszt niespodziewanej interwencji medycznej może okazać się horrendalnie wysoki.

Obywatele krajów Unii Europejskiej są w dość komfortowej sytuacji. Jeżeli jesteśmy objęci ubezpieczeniem w swoim kraju, możemy, po uzyskaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, korzystać z publicznych placówek opieki medycznej na podobnych zasadach, jak odbyłoby się to w naszej ojczyźnie.

Z tego względu wszystkim Au Pair z Unii, podróżującym do innych krajów UE, doradza się złożenie aplikacji o EKUZ i uzyskanie karty przed wyjazdem za granicę. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem dla Twojej Au Pair, jeśli pochodzi ona z kraju UE.

Jeżeli Au Pair nie ma obywatelstwa żadnego z krajów Unii Europejskiej lub chce zostać objęta bardziej kompleksową opieką medyczną, doradza się wykupienie prywatnego ubezpieczenia. Co ważne, ubezpieczenie musi pokrywać cały pobyt Au Pair i podróż do i z kraju goszczącego, a co za tym idzie, musi być wykupione jeszcze w ojczyźnie Au Pair.

Przed rozpoczęciem programu koniecznie zapytajmy Au Pair, czy kwestia ubezpieczenia została rozwiązana i czy Au Pair nie potrzebuje w tym naszej pomocy.

Koszt programu

Z reguły program Au Pair określa się jako ekonomiczną alternatywę prywatnych placówek opieki nad dziećmi czy też konieczności zatrudnienia niani. Czy tak jest naprawdę?

Z jakimi kosztami należy się liczyć, przyjmując pod swój dach Au Pair?

Oczywiście, będziemy musieli raz w miesiącu wypłacać kieszonkowe w ustalonej kwocie.

Ponadto, zapewniamy Au Pair zakwaterowanie, a zatem również media – wodę, elektryczność, często dostęp do Internetu. Au Pair mieszka z nami i spożywa z nami posiłki – żywność jest kolejnym punktem na liście kosztów utrzymania Au Pair.

Jeżeli się na to zgodzimy, możemy pokrywać również koszt kursu językowego, ubezpieczenia, benzyny czy innych środków transportu, nie jest to jednak obowiązkowe.

Trudno porównać koszt utrzymania Au Pair do ceny alternatywnej opieki nad dziećmi. Z pewnością koszt umieszczenia dzieci w odpowiedniej placówce opieki jest znacznie wyższy, jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko. A publiczne czy prywatne placówki opieki nad dziećmi nie stanowią konkurencji dla opieki świadczonej przez Au Pair pod żadnym innym względem.

Poza tym, program Au Pair jest czymś więcej. Dzieci nauczą się języka obcego, a przy odrobinie szczęścia zyskają kogoś na kształt starszego rodzeństwa. Program Au Pair może zapoczątkować przyjaźń na całe życie i jest świetnym sposobem na wniesienie odrobiny wielkiego świata pod rodzinny dach

Umowa

Umowa określa warunki współpracy pomiędzy Au Pair i rodziną goszczącą. Czasem jest jednym z niezbędnych dokumentów potrzebnych podczas aplikacji o wizę. A nawet jeśli wiza nie jest konieczna, wciąż warto podpisać kontrakt.

Kontrakt powinien zawierać szczegóły współpracy pomiędzy Au Pair a rodziną goszczącą. W przypadku, w którym Au Pair musi ubiegać się o wizę, kontrakt może okazać się niezbędnym dokumentem podczas aplikacji. Szczegóły kontraktu najlepiej przedyskutować podczas wideo-konferencji z Au Pair. Co warto omówić?

  1. Długość pobytu Au Pair – jak długo potrwa Wasz program?
  2. Datę rozpoczęcia i datę zakończenia programu
  3. Wysokość kieszonkowego
  4. Szczegóły urlopu / wakacji Au Pair
  5. Szczegóły dotyczące zakwaterowania Au Pair: opis jej pokoju, mebli
  6. Godziny pracy, a jeśli to możliwe, harmonogram zajęć
  7. Szczegóły dotyczące kosztu podróży – kto opłaca podróż Au Pair, czy dzielicie się tymi kosztami?
  8. Ubezpieczenie Au Pair – kto pokryje koszt ubezpieczenia?
  9. Za co odpowiedzialna będzie Au Pair?
  10. Wiza – jeśli jest potrzeba – oraz koszt wizy Au Pair
  11. Czas wypowiedzenia w przypadku zerwania kontraktu

Przerwanie programu Au Pair?

Jeżeli stwierdzicie, że program Au Pair nie jest dla Was, lub że Wasza Au Pair zupełnie nie spełnia Waszych oczekiwań – możecie przerwać program Au Pair i wypowiedzieć Au Pair umowę. Długość okresu wypowiedzenia powinna być z góry określona (najczęściej to ok. 2 tygodnie) i obie strony powinny to uszanować.